Witaminy dla seniora, dla kobiet i dla mężczyzn - jak wybrać najlepszy zestaw witamin i minerałów?
magister farmacji
Jakich witamin i składników mineralnych warto szukać w suplementach dla mężczyzn, a jakich w preparatach dla kobiet? Na jakie niedobory narażeni są seniorzy? Podpowiadamy w jaki sposób wybrać najlepsze zestawy witamin.
Jakich witamin i składników mineralnych warto szukać w suplementach dla mężczyzn, a jakich w preparatach dla kobiet? Na jakie niedobory narażeni są seniorzy? Podpowiadamy w jaki sposób wybrać najlepsze zestawy witamin.
Najlepszy zestaw witamin – jak wybrać?
Zanim sięgniemy po najlepsze zestawy witamin warto przeanalizować sposób odżywiania się. To, jakie witaminy mogą być potrzebne zależy przede wszystkim od dostarczania ich ze spożywanymi posiłkami, indywidualnego stanu zdrowia, ewentualnych chorób i przyjmowanych leków. Czasami zestawy witamin dla mężczyzn lub kobiet podawane są w rankingu. Jednak przy wyborze konkretnego preparatu nie warto kierować się tym, co jest kupowane najczęściej lub reklamowane. Inne są potrzeby młodej osoby dorosłej, która intensywnie trenuje, a inne osoby starszej, u której zmienia się wchłanianie składników odżywczych oraz ich metabolizm.
Najlepszy zestaw witamin to taki, który będzie dobrany indywidualnie do zapotrzebowania danej osoby. Pomocne są badania diagnostyczne, które pozwalają ocenić jaka jest zawartość w organizmie witamin oraz składników mineralnych. Uzyskane wyniki znacznie ułatwią dobranie odpowiedniej suplementacji do potrzeb konkretnego pacjenta. Nie zawsze konieczne jest przyjmowanie całego zestawu witamin. Czasami wystarczające może się okazać dodatkowe stosowanie 1 lub kilku związków. Nadmiar tych substancji w organizmie, podobnie jak ich niedobór, może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
Pamiętajmy również o tym, że podstawowym źródłem składników odżywczych zawsze powinna być dieta. A ta, niestety bardzo często jest nieurozmaicona i nieprawidłowo zbilansowana. Warto, w pierwszej kolejności, starać się wzbogacić przyjmowane posiłki o produkty, które dostarczą brakujących elementów. Są jednak takie sytuacje, w których dodatkowa suplementacja jest rzeczywiście potrzebna pacjentom. Dotyczy to m.in. kobiet planujących potomstwo, będących w ciąży, karmiących piersią, osób intensywnie uprawiających sport, ludzi starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe.
Najważniejsze witaminy dla mężczyzn
Najważniejszą witaminą, której suplementacja potrzebna jest wszystkim mężczyznom, jest witamina D. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, zalecana dawka na dobę wynosi 800-2000 j.m. Zakres jest dość duży. Wybór konkretnej dawki powinien być uzależniony od masy ciała oraz zawartości witaminy D w spożywanych pokarmach.
Mężczyźni którzy intensywnie i regularnie trenują powinni szczególnie zadbać o odpowiednią podaż witamin i innych składników odżywczych. Podczas treningu dochodzi do nasilonej utraty z potem soli mineralnych oraz intensyfikacji procesów metabolicznych. Rośnie wówczas zapotrzebowanie organizmu na energię oraz substancje odżywcze. Warto więc zwiększyć ilość spożywanego magnezu, wapnia, żelaza, miedzi, jodu, oraz witamin z grupy B. W przypadku sportowców korzystne jest również suplementowanie witaminy C. Wszystkie te związki obecne są w preparacie Olimp Vita-Min Multiple Sport, który dedykowany jest właśnie sportowcom. Znaleźć je można również w tabletkach Supradyn Energia.
Najważniejsze witaminy dla mężczyzn starających się o potomstwo to te, działające antyoksydacyjnie: witaminy C i E. Warto zadbać też o odpowiednią ilość selenu i cynku. Korzystny wpływ na jakość nasienia wywiera ashwagandha. Pomaga ona zmniejszyć podatność organizmu na stres, który wpływa niekorzystnie na poziom testosteronu oraz płodność. Składniki te znaleźć można w suplemencie Vigor On. Preparat ten może być przyjmowany również przez inne grupy mężczyzn, niekoniecznie starających się o potomstwo. Uzupełnia on dietę w podstawowe witaminy i składniki mineralne. Podobne właściwości posiada zestaw witamin dla mężczyzn Centrum On. Zaletą tych produktów jest wygodne stosowanie. Zalecana porcja dzienna to zaledwie 1 tabletka.
Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn – jakie witaminy? Utrzymujące się przewlekłe zmęczenie lub senność w ciągu dnia zawsze powinny skłaniać pacjenta do udania się do lekarza i wykonania podstawowych badań. Objawy te mogą mieć wiele przyczyn, a wprowadzenie suplementacji może opóźniać uzyskanie fachowej pomocy lekarskiej.
Najlepszy zestaw witamin dla kobiet
Witaminy dla kobiet – ranking to pewne zestawienie najbardziej popularnych suplementów witaminowych. Wśród zawartych w nich składników na pewno warto szukać żelaza. U kobiet, ze względu na comiesięczną utratę krwi, zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż u mężczyzn. Między 19. a 50. rokiem życia wynosi ono 18 mg (w przypadku mężczyzn jest to 10 mg). Zapotrzebowanie na wapń, fosfor, jod, selen, miedź i fluor jest podobne. Mniejsze jest natomiast zalecane dzienne spożycie magnezu – 310-320 mg, cynku, manganu, a także witamin A, C oraz części witamin z grupy B. Właśnie z tych różnic wynikają często odmienne składy suplementów witaminowych przeznaczonych dla kobiet i dla mężczyzn. Warto zwracać uwagę na zawartość poszczególnych związków i wybrać produkt, który odpowiada indywidualnym potrzebom organizmu.
Jakie witaminy dla kobiet wybrać? Takie, które zawierają odpowiednią ilość witaminy D oraz kwasu foliowego. Kwas foliowy jest obecnie zalecany wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, które współżyją. Zapobiega wadom układu nerwowego, których ryzyko wystąpienia rośnie właśnie przy niedoborze tego związku. Standardowo zaleca się go spożywać w ilości 400 µg/dobę. Rekomendowana ilość witaminy D jest taka sama jak u mężczyzn i wynosi 800-2000 j.m. na dzień.
Przykładowy zestaw witamin dla kobiet to Olimp Gold-Vit dla kobiet. Ma bardzo bogaty skład, jednak zawierają stosunkowo niedużo żelaza oraz połowę zalecanej ilości kwasu foliowego. Większa zawartość obu tych związków znajduje się w tabletkach Centrum ONA. Na uwagę zasługuje też suplement Falvit, dedykowany właśnie kobietom. W 1 tabletce znajduje się 14 mg żelaza, co jest dużą wartością na tle pozostałych zestawów witamin dla kobiet. Zawiera też większą ilość wapnia i magnezu w stosunku do wielu innych preparatów. Ilość kwasu foliowego w zalecanej porcji dziennej jest jednak niewystarczająca dla kobiet mogących zajść w ciążę.
Jakie witaminy zażywać po 65. roku życia?
Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na pojawienie się niedoborów białkowo-energetycznych, a także niedoborów witamin oraz składników mineralnych. Jest to wynikiem wielu zmian, zachodzących w organizmie. Wśród nich wymienić można chociażby spowolnienie metabolizmu, niższą aktywność fizyczną i związane z tym mniejsze zapotrzebowanie na energię, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia spożycia produktów bogatych w białko oraz inne składniki odżywcze. Zmienia się też funkcjonowanie układu pokarmowego, spada apetyt, a dodatkowo wielu seniorom doskwiera samotność. Nie bez znaczenia są także choroby przewlekłe i stosowane leki, które mogą wpływać na wchłanianie witamin i składników mineralnych. To zaledwie garstka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się niedoborów żywieniowych u osób starszych.
Po jakie witaminy dla seniora warto sięgnąć? Osoby w podeszłym wieku powinny regularnie suplementować witaminę D w dawce 800-2000 j.m. w zależności od masy ciała i tego, jak często spożywają produkty bogate w ten związek. Seniorom powyżej 75. roku życia zalecana jest wyższa dawka witaminy D – 2000-4000 j.m. na dobę. Osoby w podeszłym wieku są również bardziej narażone na niedobór żelaza. Zalecane dzienne spożycie tego związku u osób powyżej 65. roku życia wynosi 10 mg. Ważna jest też odpowiednia podaż wapnia, a także witamin działających antyoksydacyjnie, takich jak np. witaminy C i E.
Zestawy witamin dla seniorów zawierają często odpowiedni komplet składników w ilościach, dostosowanych do potrzeb ich organizmu. Przykładem takiego preparatu są kapsułki Geriamoc. Oprócz witamin i składników mineralnych zawierają też żeń-szeń. Wyciąg z żeń-szenia wspomaga procesy myślowe, wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację. Żeń-szeń zawarty jest też w suplemencie Olimp Vita-Min Plus Senior. Inne zestawy witaminowe polecane seniorom to Vigor ON 50+ i Vigor ONA 50+.
Najlepsze zestawy witamin i składników mineralnych to takie, które odpowiadają na indywidualne potrzeby organizmu. A te, zmieniają się w zależności od płci, wieku, masy ciała, stanu zdrowia oraz prowadzonego stylu życia. Suplementację warto prowadzić w oparciu o wyniki badań, pozwalających ocenić zawartość witamin i składników mineralnych w organizmie. Jeśli spożywane posiłki nie pokrywają w całości zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, można przyjmować je w postaci zestawów witamin.
Bibliografia
1. Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Suplementacja w sporcie, Nowiny Lekarskie, 2011, 80, 3, 199-204
2. Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i inni, Zasady suplementacji i leczenia witaminą D - nowelizacja 2018 r., Postępy Neonatologii, 2018, 24 (1)
3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020
4. Wojszel Z.B., Niedożywienie i dylematy leczenia żywieniowego w geriatrii, Postępy Nauk Medycznych, 2011, XXIV, nr 8, 649-657
5. Pieter E., Ocena spożycia witamin i składników mineralnych przez osoby po 60. roku życia, Piel. Zdr. Publ., 2014, 4, 3, 209-217
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.